Dizaina process, lai sasniegtu mērķi - pēc iespējas vairāk ēdamo augu
Dārza dizainā ietilpa teritorijas esošās situācijas izvērtēšana - permakultūras audits -, permakultūras iespēju kartes izveidošana un iespēju analīze, kā arī spirāldobes un komposta kaudzes detalizēts tipveida dizains.
|
Darbu gaitā nolēmām papildināt procesu ar noslēdzošo soli - teritorijas permakultūras attīstības plānu 4 gadiem -, kura galvenie autori ir paši saimnieki.
Sadarbība ilga 3 mēnešus, kuru laikā tikāmies 3 reizes klātienē un cītīgi strādājām starp tikšanās reizēm. Pirmā tikšanās reize bija iepazīšanās ar teritoriju klātienē, fotofiksāciju veikšana, saimnieku vēlmju un ieceru izzināšana - visas informācijas ievākšana, lai tālāk veiktu teritorijas auditu un permakultūras iespēju kartes izveidi. |
Jau no sākuma bija skaidrs, ka teritorija, kuru pašreiz pārsvarā piepilda zālājs, ļautu diezgan brīvi izpausties permakultūras ideju ziņā. Mūsu vēlme, kā nekā, ir gan radīt pilnvērtīgus un mazliet ambiciozus permakultūras dizainus, gan arī, lai tie dzīvē īstenotos, kas ir stipri atkarīgs no saimnieku motivācijas, iespējām un apņemšanās. Saimnieki bija guvuši priekšzināšanas par permakultūru pašmācību ceļā un pirmajā tikšanās reizē uzsvēra, ka ar dizainu vēlas pēc iespējas palielināt ēdamo augu un ražas daudzumu dārzā - tātad jau no sākuma bija skaidrs, ka ‘esam uz viena viļņa’.
|
Esošās situācijas analīze - audits
Kadagas projekta dārza dizainu sākām ar teritorijas esošās situācijas analīzi jeb auditu. Tas ir permakultūras dizaina galvenais posms, kas atbilst arī pirmajam permakultūras principam: Novērot un mijiedarboties - pirms jebkura projekta sākšanas noskaidro vietējos apstākļus un resursus.
Izpētījām dažādas teritorijas kartes, aerofoto uzņēmumus, lasījām vietējos būvnormatīvus, gan arī vienkārši pastaigājāmies pa teritoriju un veicām fotofiksācijas, kuras vēlāk pētīt atkal un atkal. |
Audita rezultātā radījām esošās situācijas karti, ietekmes sektoru un izsauļojuma karti, kā arī esošo un vēlamo permakultūras zonu un kustību plūsmas kartes.
Šo 2000 m2 lielo teritoriju raksturo šādi aspekti un ietekmes: atrašanās privātmāju teritorijā vecupes krastā; pretējā upes krastā esošs mežs; putekļi no grants ceļa; ierobežots privātums apkārtējās apbūves dēļ; valdošo vēju ietekme; labi izsauļota teritorija un citi. |
Dizaina izaicinājums - ekstremāli skāba augsne
Kā zināms, optimālais augsnes ph līmenis ir apmēram 6,5-7. Savukārt Kadagas projekta teritorijā tas izrādījās 2,35, kas nozīmē diezgan ekstremāli skābu augsni.
Pēc melnzemes kravas atvešanas iepriekšējā vasarā saimnieki bija mēģinājuši sēt zālāja sēklas. Nekas ilgstoši nedīga, līdz tika izlemts vest augsnes paraugu uz laboratoriju, kur arī atklājās pārsteidzošais fakts. Jautājums - ko darīt? |
Protams, rudenī viss tika kaļķots ar kalcija karbonātu, bet pavasara analīzes uzrādīja tikai nelielus uzlabojumus. Mēs ieteicām atvesto melnzemi vest prom, jo ph līmeņa neitralizēšana varētu aizņemt vairākus gadus un rūpīgu darbu. Un tikmēr nebūtu iespējams īstenot visas permakultūras ieceres.
Šis stāsts mums atgādina - vienmēr pārliecināmies par resursu izcelsmi. |
Permakultūras iespēju karte
Ja teritorijas audits ir pienācīgi veikts, tad iegūtā informācija par teritoriju visbiežāk pasaka priekšā, ko un kā tur labāk darīt, ņemot vērā saimnieku nospraustos mērķus. Protams, dizainera zināšanas un pieredze vienmēr ir jāapvieno ar pašu saimnieku ilggadīgajiem novērojumiem, jo neviens zemīti nepazīs labāk kā tie, kas tur jau kādu laiciņu dzīvo.
|
Kadagas projekta gadījumā no plašā permakultūrisko iespēju klāsta izvēlējāmies tās, kas papildinātu iecerēto mērķi - pēc iespējas vairāk ražas. Augļu kokus un ogu krūmus apvienojām meža dārza zonā. Lai veicinātu augu aputeksnēšanu, paredzējām vietu saimnieku iecerētajiem bišu stropiem. Ieteicām izveidot sikspārņu māju, lai mazinātu kaitēkļu daudzumu, kā arī ieteicām uzstādīt vientuļo bišu mitekli, rūpējoties par dabas daudzveidības saglabāšanu. Vienmuļo zālāju ieteicām aizstāt ar ziedu pļavu un āboliņa mauriņu. Krastmalā paredzējām gan saimnieciski izmantojamus niedrājus, gan ainavisku viršu dārzu, gan arī jebkurā permakultūras projektā nepieciešamo piekto jeb neskartās dabas zonu.
Savukārt pašām dobēm izvēlējāmies augsto dobju konstrukciju, kuras stils pieskaņots mājas arhitektūrai. |
Pārtikas audzēšana un vizuāli pievilcīgi dārza dizaina risinājumi
Iespēju karte ir karte, kurā mēs parādām savu redzējumu par teritorijas vēlamo attīstību, ņemot vērā saimnieku definētos mērķus un izteiktās vēlmes. Šeit mēs saliekam optimālajos attālumos un vietās visus permakultūras elementus, kuri noderētu saimniekiem, atbilstoši mūsu labākajām zināšanām un pieredzei, kā arī iepriekš veiktajam teritorijas permakultūras auditam.
|
Kadagas projekta teritorijas iespēju kartē dominēja pārtikas audzēšana un saimnieciskā darbība (piemēram, mulčas resursu audzēšana), privātuma radīšana piepilsētas vidē, kā arī dabiskas un daudzveidīgas ainavas radīšana. Dizainā mēs centāmies īstenot pārliecību, ka pārtikas audzēšana un augstvērtīgi vizuāli pievilcīgi dārza dizaina risinājumi iet roku rokā un ir absolūti nepieciešami, lai mainītu priekšstatu par savas pārtikas audzēšanu.
Tikšanās laikā iepazīstinājām saimniekus ar izvēlētajiem risinājumiem, to pamatojumu, kā arī ar īpašas metodes palīdzību sākām plānot darāmos darbus. |
Permakultūras darbu rīcības plāns
Četru gadu rīcības plāns ir mūsu inovācija, kas tradicionālā permakultūras dizainā nebūs sastopama. Strādājot ar saviem pirmajiem klientiem, secinājām, ka nav jēgas izstrādāt līdz sīkumam perfektu teritorijas plānu, kuru īstenot spētu vien profesionālas dārznieku brigādes. Tā vietā daudz noderīgāks ir 4 gadu plāns, kurš mēdz stipri atškirties no mūsu ideālās nākotnes vīzijas iespēju kartē.
Jāatzīst, ka sākotnēji mums to nebija viegli pieņemt, jo ilgstoši strādājot pie konkrēta projekta, tas mazliet kļūst arī par mūsu “bērnu”, kuru ir grūti palaist tālāk - ļaut tam brīvi mainīties... Un tieši tāds pats izaicinājums mums bija sadarbībā ar Kadagas projekta ģimeni - pēc iespēju kartes prezentēšanas saimnieki nāca klajā ar savām izmaiņām plānā, kas bija diezgan ievērojamas. Īsi sakot, plāns bija gan izmainīts, gan minimalizēts. Vajadzēja mazliet laika, lai ar izmaiņām aprastu un atcerētos, ka tā tam taču ir jābūt, jo galvenais beigu beigās ir tas, kas dizaina procesa rezultātā tiks radīts dzīvē. Un tā kā to veidos un pēc tam baudīs paši saimnieki, tad viņiem piemīt gala vārds, ko likt 4 gadu plānā - mūsu uzdevums ir vienmēr palīdzēt ar padomiem un arī izteikt savus apsvērumus par un pret katrā risinājumā, lai saimniekiem būtu pieejama pēc iespējas plašāka informācija, ar kuru radīt savu unikālo pieeju permakultūras dārza veidošanā. Dizaina procesa galvenā vērtība, mūsuprāt, ir apzināt daudveidīgās iespējas un gala rezultātā nonākt līdz reāli īstenojamam variantam, kur ņemtas vērā tikai saimnieku iespējas un vēlmes, kas, protams, vienmēr būs arī mainīgas. 4 gadu plāns šajā kontekstā šķiet optimāls plānošanas termiņš. Un mēs ceram, ka plāns būs noderīgs un īstenosies dzīvē! |
Atsauksme par dizaina procesu |